
Prosjektering av fyrhus på Svalbard
Fjernvarmenettet i Longyearbyen driftes av Svalbard Energi og dekker mesteparten av oppvarmingsbehovet til boliger og næringsbygg. Det er for øyeblikket diesel som blir brukt som energikilde, og på sikt skal fornybare kilder fases inn.
Norsk Energi har bistått kunden med oppgradering av et fyrhus. Fyrhuset fungerer i hovedsak som en vekslerstasjon som overfører varmen fra primærnettet til sekundærnettet og deretter ut til kundene. Arbeidet innebar:
- Prosessberegninger og prosjektering av nytt fyrhus
- Dimensjonering av komponenter
- Kartlegging av tilgjengelig utstyr.
- Utarbeide funksjonsbeskrivelse og ulike driftsmoduser.
Prosjektering av varmesentral på Svalbard stiller ekstra krav til løsninger grunnet det spesielle klimaet og isolasjonsgraden på Svalbard. Det har derfor vært nødvendig med robuste løsninger som enkelt kan driftes og krever lite vedlikehold.
Prosjektfakta
-
Oppdragsgiver
Svalbard Energi
-
Periode
Høst 2024
-
Bransje
Fjernvarme
-
Omfang
Prosjektering
Kontakt
-
Sven Danielsen
Avdelingsleder
+47 22 06 18 28
+47 92 06 39 85
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.